Vůně babiččiny kuchyně

Záchodky mohou být nekonečným zdrojem inspirace. Některé příklady jsem už sepsal pro můj blog zde a zde. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak, pokud máte oči a mysl pořád otevřené

Stalo se vám, že jste vstoupili někam do místnosti a vůně (nebo klidně i smrad) ve Vás vyvolala silné vzpomínky na dávno zapomenuté místo nebo osobu? 

Na záchodcích v jedné kávarně (Kofarna Kafe) jsem si všiml voňavých tyčinek a uvedené marketingové heslo v mé koučovací personě hodně rezonovalo. 

One beautiful fragrance can create many beautiful memories / Jedna krásná vůně může vytvořit mnoho krásných vzpomínek

Máme tendenci spoléhat na naše vědomí, ale tím přicházíme o mnoho podnětů a pohledů. Náš mozek toho totiž spoustu filtruje a vyhazuje právě proto, abychom dokázali uspokojivě zpracovat všechny vjemy, se kterými každou vteřinu přicházíme do styku. 

Všechny naše senzorické vjemy jsou ovšem velmi silným, leč schovaným zdrojem inspirace pro vědomou mysl. A lze je využít ku vlastnímu prospěchu.

Zkusit si to můžete i doma.

Stačí najít 5-10 minut na tichém místě, bez vyrušení. 

  1. Sedněte si pohodlně nebo vstaňte. 
  2. Zklidněte své dýchání, soustřeďte se na dech, zavřete oči. 
  3. Dovolte si zasnít se. Představte si, že přeskočíte v čase a nějaký Váš cíl jste již splnili. 
  4. Užívejte si ten pocit dokončené práce. Zůstaňte v tom momentu. Vidíte scénu nebo vidíte obrázek? Soustřeďte se postupně na všechny své vjemové smysly: cítíte nějakou vůni? Či chuť v ústech? Slyšíte nějaký zvuk či dokonce hlas? Je Vám teplo nebo zima? Zkoumejte vše dále. Nespěchejte. 
  5. Teď zaměřte svoji pozornost na “tady a teď”. Odpovězte si na otázku, co teď budete dělat, abyste se přiblížili k Vašemu cíli? Jaké kroky Vás napadají, abyste po trase k Vašemu cíli postoupili dále?
  6. Otevřete oči, udržujte myšlenky, ale nezačínejte je rozebírat. Pokud možno běžte je udělat hned, dokud myšlenka je čerstvá. Pokud ne, zapište si kroky a termín, kdy je provedete, a pak se k nim vracejte ve Vámi určeném termínu.
Tak co? Napište, jestli jste na něco přišli níže do komentářů. 👇
Jak to funguje? 

Neurolog by Vám to dokázal vysvětlit vědecky, ale v podstatě se děje to, že mozek si udržuje ve vědomé mysli jen to, co se nám v dané chvíli hodí a je v souladu s naším očekávání. Zbytek ale nezahálí, ale ukládá se vše do podvědomí. V podstatě všechny vjemy se ukládají, my si však uvědomujeme jen malou část. 

Čas od času se podvědomí ozve a najednou si uvědomíte něco nečekaného – podvědomí totiž vložilo do vědomé mysli něco z hlubin našeho vlastního já. 

Může to být pár taktů letní popovky, při které jste se poprvé zamilovali. Nebo to může být textura nějaké látky, kterou jsme měli v kolébce jako děti. Anebo to velmi často bývají olfaktorické podněty, tedy čichové vjemy. U mne to například je určitý druh odéru zpocených ponožek. A hned se vracím do doby mé internátní školy. 🙂

Při koučovacím procesu s certifikovaným koučem občas šaháme po vjemech. Technika se nazývá VAKOG (Visual, Auditory, Kinesthetic, Olfactory, Gustatory). Klientovi totiž pomůže rozbít hegemonii vědomé mysli a většinou koučovaného přenese na jiné, autentičtější myšlenky. Pomáhá klientovi lépe upřesnit si svůj cíl. A když už ten cíl dokáže člověk cítit, dotýkat se jej, slyšet ho, tak najednou může přijít na kroky, které mu pomůžou tento cíl naplnit.

Už jste vyzkoušeli techniku VAKOG? Pusťte se do toho! Návod máte výše.

Pokud se Vám tento článek líbil, přihlaste se k odběru dalších!

Let me know what you think!