Kdy se stává kouč koučem?

Právě jsem obdržel diplom za úspěšné absolvování kurzu Practitioner u Academy of Coaching Excellence. Znamená to, že jsem úspěšně dokončil náročný výcvik s akreditací od EMCC (European Mentoring & Coaching Council) a ICF (International Coach Federation)!

Je ze mne certifikovaný kouč! Hurá!

Dělá to ze mne však kouče? Nebo se stanu koučem, až když získám individuální akreditaci u koučovací asociace? Nebo když odkoučuji 100 hodin? Nebo 1000? Nebo jsem se stal koučem již před rokem, kdy jsem se odhodlal stát profesionálem?

Kdy se vlastně stane truhlář truhlářem? Kdy manažer prodeje manažerem prodeje? Kdy se stane expert na sociální sítě expertem na sociální sítě?

Mozek vše zjednodušuje

Naše mozky mají silnou tendenci lidi kategorizovat, dávat do šuplíků. Koneckonců, je nás na Zemi více jak 7 miliard. Není tedy divu, že náš mozek potřebuje toto celé zjednodušit.

Tato tendence, schopnost, je klíčovým prvkem v našem evolučním úspěchu. Z předimenzované opice, která byla někde v horní polovině potravinového řetězce, jsme se dokázali stát vládci této planety tak, že jsme se neustále spojovali do čím dále větších společností. Abychom to dokázali zpracovat, musely se i naše mozky přizpůsobit.

A tato schopnost nám zůstala dodnes. Dokonce ji vědomě používáme v marketingu.

Škatulky aneb předsudky

Co si myslíte o řidičích jednotlivých značek aut, třeba Audi? (netrpělivý, arogantní?)

Jaký bude muž s pivním pupkem? (pohodář?)

A jaká bude žena s minisukní a vysokými podpatkami? (lehká děva?)

A co pro Vás znamená kříž kolem krku? (hodný člověk?)

Když umíme někoho rychle zařadit do škatulky bez dlouhého přemýšlení, jsme ve větším klidu. Protože představa o trpělivém řidiči audiny, nervákovi s pivním pupkem, zdravotní sestřičce na cestě za kamarádkami na sklenku nebo divném křesťanovi by naše mozky až příliš zaměstnávala.

Takže je naprosto v pořádku, když si mne teď zařadíte jako kouče. Mám na to dokonce teď i papír 🙂

Let me know what you think!